2012-12-03 83 Side sans BWXT edited

נשק גרעיני מסוכן

נשק גרעיני עלול להיות מופעל בשוגג בגלל טעות אנוש, טעות טכנית, מידע מודיעיני מוטעה או סימנים שלא פורשו נכון. הדבר נכון במיוחד כשמדובר באלפיים מתקני הנשק הגרעיני שברשות ארצות הברית ורוסיה הנמצאים במצב מוכן לשיגור.

נשק גרעיני מהווה הזמנה לגניבה ומתקפה מצד גופי טרור וגופים לא- מדינתיים אחרים. רשתות טרור זיהו בעבר הזדמנויות כאלה. באופן פרטני, אל-קאעדה תכננה מתקפה נגד בסיסי נשק גרעיני השייכים ל-  NATO  בבלגיה ובתורכיה.

אין מידע לגבי היקף הסכנה הביטחונית והבטיחותית הנובעת מהימצאותו של נשק גרעיני. אולם, ניתן להסיק שקיים מחסור בתוכניות למקרה חירום ובהפצה של מידע שימושי במקרה של תקלה.

המצאות נשק גרעיני מעודדת הפצה

דוחות המופצים על ידי מקורות רמי-דרג, כמו הדוח על נשק טרור שהופץ על ידי ועדת בליקס (Blix Commission’s Weapon of Terror) , מאשרים בכל פעם מחדש את הקשר החזק בין אי-הפצה לבין פירוק, כפי שעשו מזכ”ל האו”ם הקודם קופי אנאן ובכירים לשעבר בממשל האמריקאי רוברט מק-נאמארה, ג’ורג’ שולץ, וויליאם פרי, הנרי קיסינג’ר וסאם נאן.

הם מכירים בכך שלנשק גרעיני לא יהיה ביקוש רק כאשר תהיה לנשק גרעיני הצדקה ביטחונית מועטה והוא לא יהווה סמל לכוח. ועדת קנברה הצהירה בשנת 1996 כי “בעלות על נשק גרעיני על ידי מדינה כלשהי מהווה תמריץ מתמשך למדינות אחרות לרכוש נשק כזה”.

הנשק הגרעיני שברשות סין הווה שיקול חשוב בהחלטת הודו לבנות פצצה, ובאופן דומה פאקיסטן הרגישה מאוימת על ידי הנשק שברשות הודו. הימצאותו הממושכת באירופה של הנשק שברשות NATO  חיזקה את המעמד שנהוג לייחס למדינות שברשותן נשק גרעיני.

ההמצאות של נשק גרעיני אמריקאי במימי חצי האי הקוריאני וה”מטריה הגרעינית” שהעניקה ארצות הברית לדרום קוריאה, מוזכרים כסיבה לפיתוח נשק גרעיני על ידי צפון קוריאה ולשני הניסויים שהיא ערכה בשנת 2006 ובשנת 2009.

נשק גרעיני יקר

נשק גרעיני מדלדל משאבים אנושיים וכלכליים. על פי מכון ברוקינגס, ארצות הברית לבדה הוציאה 5,800 מליארד דולר (במונחים ריאליים) על נשק גרעיני מתחילת שנות הארבעים ועד 1996. לא ניתן לחשב מהי עלות הכרוכה בניקוי  אתרי פסולת גרעינית דולפים או באחסון פסולת גרעינית לאלפי שנים.

בשלהי 2004, מועצת ההגנה על משאבי טבע העריכה ש- 40 מליארד דולר או 10% מתקציב הביטחון השנתי של ארצות הברית, מוצאים על נשק גרעיני. עלות ההזדמנות של הוצאה זו מדהימה. בכל המדינות שברשותן נשק גרעיני, קיימות תוכניות המפנות משאבים לקנית נשק במקום להפנותם לשירותי בריאות, חינוך ושירותים חיוניים אחרים.

מה עוד ניתן לעשות ב-40 מיליארד דולר? לפי דו”ח הפיתוח של האו”ם לשנת 1998, העלות השולית הכרוכה בהשגת חינוך בסיסי לכל, שירותי בריאות בסיסיים, מרפאות פוריות לנשים,  מזון ראוי, מי שתייה ושירותי ביוב מסתכמת ב- 40 מיליארד דולר לשנה לערך.

 

נשק גרעיני אינו דמוקרטי

כל החלטה חשובה שהתקבלה על ידי ממשלות  שפיתחו נשק גרעיני היתה ללא ידיעת כל חברי הקבינט באותן מדינות, שלא לדבר על הסכמת האזרחים. לכן, ההחלטה לפיתוח נשק גרעיני היתה לא דמוקרטית בכל המקרים והובילה למיסוד גופים, עמדות והתנהלות חשאיים הפוגעים באימון ומערערים את הביטחון.

פירוק מנשק גרעיני היא המשאלה הדמוקרטית של רוב מדינות העולם ואזרחיהן. הרוב הגדול של המדינות (182) אינו רוצה נשק גרעיני ורק לקומץ (9) מהן יש נשק כזה. תוצאות סקר מגלים שהרוב הגדול של האזרחים בעד פירוק נשק גרעיני.

 נשק גרעיני אינו מקדם השלום

8,400 מתקנים של נשק גרעיני פזורים ביבשה, בים ובאויר, ומהווים איום מתמיד של השמדה גרעינית, זיהום רדיואקטיבי וחורף גרעיני. לכל הדיעות מצב זה אינו יכול להיקרא “שלום”. מדינות גרעיניות היו מעורבות ביותר מלחמות מאשר מדינות שאינן כאלה. בין 1945 ו-1997 מדינות גרעיניות נלחמו ב-5.2 מלחמות בממוצע, כאשר הממוצע של מדינות לא גרעיניות עומד על 0.67 .

נשק גרעיני לא מנע מלחמות בין מדינות כמו קוריאה, ויאטנם, אפגניסטאן, איי פוקלאנד או עירק. למעשה הוא מחריף את  חוסר האימון במקומות בהם הוא חסר. הפחד שנוצר רק מהחשד שיש בעיראק נשק גרעיני  נוצל כדי להכריז עליה מלחמה הרת אסון ב-2003. שאלת הנשק הגרעיני מעצימה את המתיחות בין איראן ומדינות המערב.

דוגמה נוספת לכך שנשק גרעיני מהווה גורם מעכב להשכנת שלום הוא המקרה של פרישת נשק גרעיני על ידי ארה”ב בטייוואן. בעקבות ביקורו ההיסטורי של נשיא ארה”ב ניקסון לסין בשנת 1972 ובעקבות הבטחה חשאית, ארה”ב הסיגה את נשקה הגרעיני מטייוואן כדי לשפר את היחסים עם סין.

לנשק גרעיני אין שימוש צבאי

נשק גרעיני הינו חסר תועלת בכל מה שנוגע לאיומים ביטחוניים עכשוויים. הוא אינו מספק תשובה לבעיית שינוי האקלים, להידלדלות מקורות המים, להרעה במצב הסביבתי, עוני, רעב, התפוצצות אוכלוסין, מגיפות כמו איידס או שפעת העופות, מדינות כושלות, טרור של גופים לא מדינתיים, פשע מאורגן או סחר בסמים נשים ונשק.

לנשק גרעיני אין ערך טקטי מאחר ואין לו שימוש בשדה הקרב. אין לו ערך בטווח הארוך מאחר ופירוק מנשק גרעיני הוא מטרה גלובלית מוסכמת. אין לו ערך גם בטווח הקצר מאחר והוא מעודד חוסר אימון בדיוק במקומות בהם בנית אימון הכרחית.

מנהיגים צבאיים באירופה ובארצות הברית מאמינים שאין לנשק גרעיני כל שימוש. קבוצת העבודה בנושא כוחות אסטרטגיים עתידיים מטעם הדירקטוריון המדעי לביטחון ארצות הברית המליצה להסיר את היכולת הגרעינית של מטוס טקטי עתידי כי “אין צורך צבאי ברור במערכות כאלה”.

העיתונאי האמריקאי סיימור הרש (Seymour Hersh) ציין כי במקרה של איראן, אנשי צבא אמריקאיים בכירים הסיקו כי האופציה הגרעינית אינה מוצדקת מבחינה פוליטית. במיוחד, נשק גרעיני אינו יעיל בלוחמה בטרור. לא ניתן להרתיע טרוריסטים באמצעות נשק גרעיני. אולם, כפי שצוין קודם, נשק כזה יכול להוות מטרה לפעילות טרור.

נשק גרעיני הינו חסר הבחנה ואינו חוקי

נשק גרעיני הינו ייחודי ביכולת השמדה שלו. שימוש חד פעמי יכול להשמיד ברגע עיר שלמה או אפילו אומה. הוא אינו מבחין בין אזרחים לבין לוחמים. בית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ), הזרוע השיפוטית של האו”ם, קבע בשנת 1996 ש”האיום או השימוש בנשק גרעיני עלול להיות מנוגד למשפט הבינלאומי במקרה של סכסוך מזוין”.

בהסבירם את עמדתם בבית המשפט, מדינות המצוידות בנשק גרעיני לא הצליחו להראות ששימוש כלשהו בנשק גרעיני, כולל שימוש “נקי” הכרוך בשימוש בנשק בעל “השפעה מצומצמת” , עומד בקנה אחד עם דרישות החוק או ימנע הסלמה הרת אסון. בית המשפט טען כי אל למדינות להשתמש בנשק גרעיני שאינו מבחין בין מטרות אזרחיות לבין מטרות צבאיות.

אין מענה רפואי אפקטיבי למלחמה גרעינית

נשק גרעיני עלול לגרום לשריפת ענק, רוחות בעוצמה של סופת הוריקן ולחשיפה לקרינה. קורבנות הנחשפים לתופעות אילו סובלים מכוויות חמורות, מהיעלמות של אברים בגופם, שברים מרובים ופציעות אחרות, עיוורון ומחלה הנגרמת על ידי קרינה. כל שירות רפואי שישרוד מתקפה גרעינית לא יוכל לטפל בסבל אנושי כה גדול. רוב הקורבנות לא יקבלו משככי כאבים שלא להזכיר טיפול. רוב הקורבנות יפתחו סרטן בעקבות פציעתם.

תופעות הלוואי כתוצאה מחשיפה לקרינה כוללות שינוי הרכב הדם, עייפות כרונית, שלשול, בחילות ומוות. תופעות אילו יתפתחו תוך שעות, ימים או שבועות בהתאם לעוצמת הקרינה. ככל שהחשיפה גבוהה יותר כך יופיעו הסימנים מהר יותר. אם נגרם נזק לקוד הגנטי בתאי זרע או ביצית, הקוד הפגוע עלול לעבור לצאצאים, ולגרום לפגמים מולדים  או סרטן.

כורי אורניום נחשפים לגז ראדון רדיואקטיבי ולכן סובלים משיעור גבוה של סרטן ריאות. כריית אורניום היא השלב המזיק ביותר בתהליך יצור של כוח גרעיני. פסולת מכרות מכילה 85% מהרדיואקטיביות של המחצב המקורי.  אחד מהאיזוטופים בפסולת אורניום הוא טוריום-230 שאורך מחצית החיים שלו הוא 75,000 שנים.

פירוק מנשק גרעיני הגיוני וניתן לביצוע

ניסיונות ביעור השימוש בנשק גרעיני עד היום הראו כי ביטול הנשק שנותר הינו מעשי וניתן לביצוע. דיונים ואמנות עסקו בסוגי נשק אחרים – כמו נשק כימי, נשק ביולוגי, מוקשים נגד בני אדם ופצצות מצרר.

החמצת ההזדמנות עם סיום המלחמה הקרה לקדם פירוק נשק גרעיני מצערת ביותר, אך חלון ההזדמנויות כדי להעביר את הנשק הגרעיני מן העולם עדיין קיים לאור חוסר התועלת בשימוש בנשק גרעיני, לאור הדעה הרווחת לגבי השימוש בנשק גרעיני והאיום הכרוך בכך, הקלות בה ניתן לבער את השימוש בנשק גרעיני ולאור היתרון הפוטנציאלי העצום הטמון בכך.

העובדה שארצות הברית הוציאה את הנשק הגרעיני הטקטי מאירופה תסייע לפירוק גלובלי. זהו אחד מ-13 צעדים לטובת פירוק מוחלט שהוגדרו בשנת 2000 על ידי 187 המדינות החתומות על האמנה נגד הפצת נשק גרעיני. הוצאת פצצות ה-B-61 מאירופה יכולה לשמש את ארצות הברית כדי לפצות על כישלונה בפירוק נשקה הגרעיני.