explosoes-nucleares-010

בעולם היום קיימות 23,300 יחידות של נשק גרעיני בקירוב, המהווים איום ישיר וקבוע לביטחון העולמי ולקיומה של האנושות. אלפים מהם נמצאים בכוננות גבוהה – מוכנים לשיגור תוך דקות ספורות. נשק גרעיני ממומן על חשבון שירותי בריאות, חינוך ושירותים אחרים. התקציב שארצות הברית לבדה מקצה לנשק גרעיני עולה על 40 מיליארד דולר בשנה – סכום שבאמצעותו ניתן למגר את העוני בעולם עד 2030.

אם לא יושמד כל הנשק הגרעיני, רוב הסיכויים שיעשה בו שוב שימוש – במכוון או בשוגג – והתוצאות תהיינה הרסניות ביותר. שתי הפצצות הגרעיניות שהוטלו מעל יפן בשנת 1945 הרגו מאות אלפי אנשים חפים מפשע. אסור לנו להסתכן בכך ששוב יעשה בנשק גרעיני שימוש.

היום יש לתשע מדינות נשק גרעיני ועל אדמתן של חמש נוספות  מוצב נשק גרעיני אמריקאי. הרוב הגדול של עמי העולם מעונין בהשמדת נשק גרעיני ובנוסף קיימת חובה להגיע להסכם בדרך של משא ומתן שיאסור את השימוש בו על פי חוק. קמפיין ICAN  מסייע לגייס תמיכה רחבה לכך.

השימוש במוקשים ובנשק כימי וביולוגי הינו מחוץ לחוק. הגיע הזמן שנאסור גם את השימוש בנשק הגרוע מכל. החדשות הטובות הן שזה ניתן לביצוע. המצבורים של נשק גרעיני ירדו מכמות של 70,000 ראשי נפץ לערך בשיאה של המלחמה הקרה לכמות של 23,300. מה שעוצר בעדנו מלהשמיד את מה שנותר הוא היעדר נכונות מצד הפוליטיקאים.

ארצות הברית

9,400 יחידות של נשק גרעיני

ארצות הברית היא המדינה היחידה שהשתמשה בנשק גרעיני בעת מלחמה. אלפים מספר מתוך 94,000 יחידות הנשק הגרעיני שברשותה נמצאים במצב מכוון ומוכן לשיגור בתוך דקות.

רוסיה

13,000 יחידות של נשק גרעיני

ברשותה של רוסיה מצבור הנשק הגרעיני הגדול ביותר בעולם הכולל 13,000 ראשי נפץ לערך. רבים מהם מכוונים ומוכנים לשיגור, בעוד ש-5,000 לערך מחכים לפירוק.

בריטניה

160 יחידות של נשק גרעיני

הנשק הגרעיני המצוי ברשות בריטניה ממוקם כולו על צוללות. בכל רגע נתון, צוללת אחת כזו נמצאת בסיור. זמן השירות של כלי שיט אילו יפוג בקרוב, מה שמהווה הזדמנות אידיאלית לבריטניה להוכיח מנהיגות ולפרוק את נשקה.

צרפת

300 יחידות של נשק גרעיני

מרבית יחידות הנשק המצוי בידי צרפת ממוקם על צוללות. הממשלה איימה לעשות בהם שימוש כנגד מדינות שתמצאנה תומכות בטרור נגד צרפת.

סין

186 יחידות של נשק גרעיני

לסין מצבור הכולל 186 יחידות לערך והיא הכריזה כי תעשה בו שימוש רק בתגובה למתקפה גרעינית.

ישראל

80 יחידות של נשק גרעיני

ישראל מעולם לא אישרה או הכחישה באופן רשמי שברשותה נשק גרעיני. מעט מאד ידוע על הרכבו או גודלו של המצבור. זו המדינה היחידה במזרח התיכון שברשותה נשק גרעיני.

הודו

60-70 יחידות של נשק גרעיני

להודו 60 עד 70 יחידות נשק גרעיני לערך והיא הצהירה שתעשה בו שימוש רק במענה למתקפה העושה שימוש בסוג כלשהו של נשק להשמדה המונית.

פקיסטן

60 יחידות של נשק גרעיני

פקיסטן הגובלת בהודו צברה על פי ההערכות 60 ראשי נפץ גרעיניים. היא אמרה שתהיה מוכנה להשתמש בנשק גרעיני במענה למתקפה העושה שימוש בנשק קונבנציונאלי.

צפון קוריאה

10 יחידות של נשק גרעיני

לחברה החדשה ביותר במועדון הגרעיני יש לא יותר מ- 10 ראשי נפץ גרעיניים “קטנים”.

 

מיתוסים ומציאות

 1. נשק גרעיני אינו גרוע מכל נשק אחר
נשק גרעיני הוא היחידי שיכול להרוס כוכב לכת שלם תוך שעות. פצצה גרעינית אחת יכולה להרוג מיליוני אנשים באם תוטל מעל עיר מיושבת.
 1. נשק גרעיני אינו מהווה יותר איום ממשי
עדיין קיימות 23,300 יחידות של נשק גרעיני בעולם. כל אחת מהן מאיימת על הביטחון הגלובלי והקיום האנושי, ואלפי יחידות מוכנות לשיגור בתוך דקות בהינתן האות.
 1. מותר לחלק מהמדינות להחזיק בנשק גרעיני
אין להפקיד בידיה של אף מדינה נשק גרעיני. כל עוד ישנן מדינות שיש להן נשק כזה, תהיינה מדינות שתחפוצנה בו. נשק גרעיני מאיים על הביטחון ולא מגביר אותו.
 1. הסבירות שיעשה שימוש חוזר בנשק גרעיני נמוכה
עד שלא ניפטר מכל הנשק הגרעיני, יעשה בו שימוש שוב – אם במכוון ואם בשוגג – והתוצאות תהיינה הרסניות. השמדת הנשק הכרחית וניתנת לביצוע.
 1. נשק גרעיני מרתיע טרוריסטים
קבוצות טרור ומתאבדים אינם רציונלים ולכן אינם נרתעים מאיומים המכוונים כלפיהם. יתרה מזאת, מדינות שברשותן נשק גרעיני מהוות יעד לגופי טרור.
 1. ניתן לעשות שימוש לגיטימי בנשק גרעיני
כל שימוש בנשק גרעיני יגרום להרג ללא אבחנה. הנשורת הרדיואקטיבית שתיגרם על ידיו תגרום נזק אנושי וסביבתי רחב היקף לטווח ארוך.
 1. אנשים אינם רוצים בפירוק נשק גרעיני
סקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה הראו שהרוב הגדול של האנשים ברחבי העולם מאמין שיש לאסור על שימוש בנשק גרעיני ויש להשמידו ללא דיחוי.

 

החדשות הטובות

– יש היום כמות קטנה יותר של נשק גרעיני מאשר היתה בזמן המלחמה הקרה: למעלה מ-40,000 מתקנים פורקו.

– רוב המדינות מאמינות כי הנשק הגרעיני מאיים על ביטחונן ולא מסייע להגן עליהן וזו הסיבה שהן החליטו לזנוח אופציה זו.

– שיתוף פעולה בין מדינות התחזק , כולל בין ארצות הברית ורוסיה, שמחזיקות ביחד 95% מכלל הנשק הגרעיני בעולם.

– יותר מדינות מאי פעם קוראים להשגת הסכם שיאסור נשק גרעיני.

החדשות הרעות

– רוב המדינות שברשותן נשק גרעיני הופכות את כוחותיהן ליותר מודרניים ומפתחות תוכניות לעשות בהם שימוש.

– לתשע מדינות יש פצצה: ככל שיש יותר אצבעות על ההדק כך גובר הסיכוי שמישהו ילחץ עליו.

– הרבה מערכות גרעיניות התיישנו והסיכון שיעשה שבהן שימוש בשוגג גדל.

– משמעות הפרישה של הכוח הגרעיני בעולם היא שלמדינות רבות יש עתה ידע ואמצעים ליצור נשק גרעיני.

– מרבית הנשק הגרעיני היום הינו בעל עוצמה יותר גדולה מהנשק שהוטל מעל יפן בשנת 1945.

אמנת הנשק הגרעיני (Nuclear weapon convention)

הסכם כזה (NWC) הוא אמנה כוללת האוסרת שימוש בנשק גרעיני ומבטיחה את השמדתו. מדינות נדרשות על פי חוק לדון באמנה כזו ולמעשה קיימת טיוטה ראשונית שהוכנה על ידי מומחים.

מומחים טוענים כי  הסיכויים של הסכם כזה להצליח יותר גבוהים מסדרה של מסמכים בודדים ובלתי עקביים לפירוק נשק. הטיוטה לאמנה הוכנה על בסיס הסכמים דומים המוציאים מחוץ לחוק נשק כימי, ביולוגי ומוקשים נגד בני אדם.

הסכם כזה ישלים אמנות קיימות אחרות, וביניהן האמנה למיעת הפצת נשק גרעיני והאמנה נגד ניסויים גרעיניים. זה אפשרי, הכרחי ואמור היה להתרחש מזמן. הסכם כזה ימנע פיתוח, ניסויים, יצור, צבירה, העברה, שימוש ואיום להשתמש בנשק גרעיני. כמו כן הוא ימנע יצור של חומרים בקיעים הדרושים ליצור נשק גרעיני (אורניום מועשר ברמה גבוהה או פלוטוניום מופרד).

זה יחייב את כל המדינות החמושות בנשק גרעיני להשמידו בשלבים, כאשר האחרון שבהם יהיה לאפשר פיקוח בינלאומי על החומרים הבקיעים כדי למנוע יצור עתידי של נשק גרעיני. מכוח ההסכם תוקם סוכנות שתבטיח שהמדינות החתומות ממלאות אחר תנאיו. גוף זה יקבל דיווחי התקדמות מכל המדינות שברשותן נשק גרעיני, מקיימות פיקוח על מתקנים גרעיניים, אוספות מידע מודיעיני באמצעות לווינים ואמצעי חישה מרחוק, ומנטרים את יצור החומרים הבקיעים והעברתם לשימוש בנשק גרעיני.

שלבים:

 1. להוריד את הנשק הגרעיני ממצב הכוננות העכשווי.
 2. להפסיק פרישה של נשק גרעיני.
 3. הסרת ראשי הנפץ מכל המערכות הנושאות נשק גרעיני.
 4. ניטרול ראשי הנפץ על ידי  הסרת הגרעין הנפיץ שלהם.
 5. הצבת החומר הבקיע תחת פיקוח האו”ם.

 

מדוע השמדת נשק גרעיני אפשרית

 1. רוב המדינות מעוניינות בהשמדת הנשק הגרעיני

לפחות 135 מדינות – כולל סין, הודו, פקיסטן וצפון קוריאה – תומכות בהשמדת נשק גרעיני באמצעות הסכם מחייב.

 1. קיימת כבר טיוטת הסכם שיאפשר השמדת נשק גרעיני

המודל של NWC  משמש כטיוטה לאמנה שתאסור יצור של נשק גרעיני, החזקה ושימוש בו. כמו כן, האמנה תיצור דרכים לוודא את השמדתו של הנשק הגרעיני.

 1. בעבר הוצאנו מחוץ לחוק סוגים אחרים של נשק

סוגים אילו כוללים נשק כימי, ביולוגי ומוקשים נגד בני אדם. עכשיו אנו צריכים להתמקד בהחרמת הנשק הנורא מכל, נשק גרעיני.

 1. ארבע מדינות ויתרו על נשקן הגרעיני

דרום אפריקה הייתה ראשונה ובעקבותיה מדינות ברית המועצות לשעבר קזחסטן, בלארוס ואוקראינה. יותר מתריסר מדינות אחרות ויתרו על תוכניתן להחזיק בנשק גרעיני.

 1. מספר גדל של אנשים קורא להשמדת נשק גרעיני

הרבה מדינאים לשעבר החלו לדחוק במדינותיהם לאסור את השימוש בנשק גרעיני, וכמה אנשי צבא בכירים הטילו ספק בתועלת הטמונה בשימוש בנשק טרוריסטי זה.

 

קרבנות של העידן הגרעיני

השימוש היחיד שנעשה בנשק גרעיני היה בסוף מלחמת העולם השניה, כאשר ארצות הברית הטילה פצצה אטומית על הערים היפניות הירושימה ונגאסקי. לפחות 145,000 אנשים חפים מפשע מתו מיד ועוד 210,000 מתו בסוף 1945. בעקבות הקרינה, שיעור מקרי הסרטן בקרב הניצולים עדיין בעליה. הדרך היחידה להבטיח שמקרה זה לא ישנה הוא להשמיד את הנשק הגרעיני.

אלפים רבים של אנשים חלו ונפטרו בעקבות 2059 הניסויים שהתבצעו מאז יצורה של פצצת האטום הראשונה. מספר רב של נפגעים יש גם בקרב העובדים בתעשיה המיצרת אנרגיה גרעינית וכן בתעשית כריית האורניום.

תוצאות השימוש בפצצה גרעינית שמשקלה מגה-טון אחד:

בטווח של 3 ק”מ

כדור אש רדיואקטיבי חם יותר מהשמש ובעל עוצמה של מיליון טון   TNTהורג ומאייד את כולם.

בטווח של 5 ק”מ

הרוב הגדול של האנשים ימות מיד מפציעות הנגרמות על ידי הפיצוץ, מחנק הנגרם על ידי השריפות המתפשטות או ממחלה הנגרמת על ידי קרינה קיצונית.

בטווח של 10 ק”מ

מחצית האנשים מתים מטראומה ומכוויות. הרבה מהם נפגעים מיד לאחר מכן מהשריפות ומהקרינה. אין שירותי בריאות מתפקדים בנמצא.

בטווח של 20 ק”מ

שברי חלונות וחלקים אחרים המתעופפים באוויר עלולים להיות קטלניים.

בטווח של 80 ק”מ

כל מי שמתבונן בפיצוץ מתעוור. בחלוף החודשים והשנים, עשרות אלפי אנשים ימותו מקרינה או יותר מאוחר מסרטן.

לבחינת מקרים אחרים, ניתן לעשות שימוש במפה הנמצאת כאן.

חידון: אמת או שקר

 1. כמה עשרות מדינות מחזיקות בנשק גרעיני.
 2. כמות הנשק הגרעיני בעולם נספרת בעשרות אלפים.
 3. רוב המדינות שהיה ברשותן נשק גרעיני ויתרו עליו.
 4. היום יש יותר נשק גרעיני מאשר בשיאה של המלחמה הקרה.
 5. מרבית הנשק הגרעיני נמצא במצבורים של רוסיה וארצות הברית.

תשובות: 1) שקר; 2) אמת; 3) שקר; 4) שקר; 5) אמת