2

שתי פצצות הגרעין שהוטלו על יפן ב 1945 הרגו והטילו מומים במאות אלפי אנשים, וההשפעות שלהן עדיין מורגשות כיום.

פצצת האורניום שהתפוצצה מעל הירושימה ב 6 לאוגוסט 1945 הייתה בעלת עוצמה השווה ל 15,000 טונות של TNT. היא הרסה ושרפה כ 70% מכלל המבנים והרגה כ 140,000 עד לסוף 1945, הכוללים גם הרוגים מסרטן ומחלות כרוניות אחרות בקרב הניצולים. פצצה קצת יותר גדולה המבוססת על פלוטוניום הוטלה על נאגסאקי כשלושה ימים לאחר מכן ושיטחה כ 6.7 קילומטר רבוע מהעיר. הפצצה הותירה אחרה כ 74,000 הרוגים עד לסוף 1945. טמפרטורת האדמה הגיעה ל 4,000°C וגשם רדיואקטיבי ירד.

מענה רפואי

בהירושימה כ-90% מהרופאים והאחיות נהרגו או נפצעו; 42 מתוך 45 בתי חולים יצאו מכלל תפקוד; 70% מכלל הקורבנות סבלו מפציעות מרובות, ברוב המקרים דובר על כוויות קשות. כל המיטות בעולם המיועדות לטיפול בסובלים מכוויות לא יוכלו לתת מענה מספק בכדי לטפל בניצולים מפצצת גרעין אחת שתוטל על עיר. בהירושימה ובנאגסאקי מרבית הקורבנות נהרגו מבלי שקיבלו טיפול שיקל על סבלם. בחלק מהמקרים, אלו שנכנסו לעיר בשביל לסייע נהרגו גם כן מהקרינה.

1 (1)

השפעות לטווח ארוך

השתנות של לוקמיה בקרב ניצולים עלתה באופן ניכר כחמש עד שש שנים לאחר ההפצצה, וכלאחר עשור החלו הניצולים לסבול מסרטן התריס, חזה, ריאות וסוגים אחרים של סרטן בשיעורים גבוהים מהנורמה. הסיכון לחלות בסרטן כתוצאה מקרינה ממשיך לעלות עם השנים ולסכן ניצולים גם היום, כשבע עשורים לאחר ההפצצה. נשים הריוניות סבלו מאחוזי הפלות גבוהים ואילו התינוקות שכן נולדו סבלו ממוגבלויות שכליות וגדילה לקויה כמו גם מסיכון מוגבר לפיתוח מחלת הסרטן

סיפורה של שיגקו סאמורי (Shigeko Sasamori)