דזמונד טוטו  – קייפטאון – 29.06.2011

חיסול הנשק הגרעיני היא השאיפה הדמוקרטית של אזרחי העולם. למרות זאת, לא נראה כי אף מדינה בעלת נשק גרעיני מתכוננת לקראת עתיד ללא אותם כלים להשמדה המונית. למעשה, כולן מבזבזות מיליארדי דולרים על מודרניזציה של הנשקים הגרעיניים שלהן, ובכך שמות ללעג את התחייבותן לאו”ם לפעול לצמצומו. אם נאפשר לטירוף הזה להמשך, השימוש בכלים אלה של טרור בסופו של דבר נראה בלתי נמנע.
המשבר הגרעיני בכור היפני פוקושימה שימש תזכורת איומה לכך שאירועים שנחשבו לבלתי סבירים יכולים לקרות ואף קורים במציאות. היה צורך בטרגדיה בממדים גדולים כדי להנחות כמה מנהיגים לפעול כדי למנוע אסונות דומים כורים גרעיניים במקומות אחרים בעולם. אך אין צורך בעוד הירושימה או נגסקי – או אסון גדול עוד יותר – בכדי שהם יתעוררו סוף סוף ויכירו בצורך הדחוף בפירוק הנשק הגרעיני.

השבוע ייפגשו בפריז שרי החוץ של חמש גרעינית מדינות – ארה”ב, רוסיה, בריטניה, צרפת וסין על מנת לדון בהתקדמות התחייבויותיה שלהן ליישום פירוק הנשק הגרעיני שנעשו בשנה שעברה בועידת האמנה לביקורת למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). זה יהיה מבחן עבורן בכדי להפוך את החזון של עתיד ללא נשק גרעיני למציאות.

אם הן רציניות לגבי מניעת התפשטות הנשק המפלצתי והסבת השימוש בו – הן יעבדו במלוא המרץ ובמהירות לחסל אותו לחלוטין. מתכונת אחת חייבת לחול על כל מדינות: אפס נשק גרעיני. נשק גרעיני הוא מרושע, בלי חשיבות למי מחזיק בו. הסבל הבל יתואר שהוא גורם לאדם זהה בלי חשיבות לדגל אותו הוא נושא. כל עוד נשק זה קיים, האיום בשימוש בו – בין אם בטעות או באקט של טירוף מוחלט – יישאר.

אל לנו לסבול מערכת של אפרטהייד גרעיני, שבה נחשב לגיטימי עבור מספר מדינות להחזיק בנשק גרעיני אך לא מקובל לאחרים המבקשים לרכוש אותו. מוסר כפול כזה אינו בסיס לשלום ולביטחון בעולם. האמנה אינה רישיון לחמש המעצמות הגרעיניות המקוריות לדבוק בכלי נשק אלה ללא הגבלת זמן. בית הדין הבינלאומי לצדק אישר כי הם מחויבים על פי חוק לנהל מו”מ בתום לב לחיסול מוחלט של הכוחות הגרעיניים שלהם.

הסכם ה”התחלה החדשה” (START) בין ארה”ב לרוסיה, בעודו צעד בכיוון הנכון, רק יפחית מפני השטח את מאגרי הנשק הגרעיני של אויבות המלחמה הקרה לשעבר – המהווה 95% מהסך הגלובלי. יתר על כן, פעולות המודרניזציה של מדינות אלה ואחרות לא יכולות להתיישב עם התמיכה המוצהרת שלהם למען עולם חופשי מנשק גרעיני.

העובדה שארה”ב הקצתה 185 מיליארד דולר להגדיל את מאגר הנשק הגרעיני שלה בעשור הקרוב, מעבר לתקציב הגרעיני שנתי הרגיל של יותר מ 50 מיליארד דולר מטרידה ביותר. כמו כן מטרידה העובדה שהפנטגון דוחף לפיתוח של מזל”טים נושאי נשק גרעיני – להטלת פצצות מימן בשלט רחוק.

גם רוסיה חשפה תוכנית מסיבית למודרניזציה גרעינית, הכולל פריסה של מערכות שונות.

 

פוליטיקאים בריטים בינתיים, מבקשים לחדש את צי חיל הים המתיישן שלהם של צוללות טריידנט – בעלות משוערת של  76 מיליארד פאונד (121 מיליארד דולר). בעשותם כן, הם מוותרים על הזדמנות היסטורית להוביל על פירוק הנשק הגרעיני.

כל דולר המושקע לחיזוק הארסנל הגרעיני של המדינה מסיט משאבים מבתי הספר שלה, בתי חולים, שירותים חברתיים אחרים, גניבה ממיליונים ברחבי העולם הרעבים ללחם או שנשללת מהם גישה לתרופות בסיסיות. במקום להשקיע בנשק להשמדה המונית, ממשלות חייבות להקצות משאבים כלפי הצרכים האנושיים.

המכשול היחיד שאנחנו מתמודדים בחיסול הנשק הגרעיני הוא חוסר רצון פוליטי, אשר עליו ניתן – וצריך – להתגבר. שני שלישים של המדינות החברות באו”ם קראו לאמנה גרעינית דומה לאמנות הקיימות האוסרות קטגוריות אחרות של נשק חסר הבחנה ולא אנושי במיוחד, מנשק ביולוגי וכימי ועד מוקשים נגד אדם ופצצות מצרר. הסכם כזה הינו בר ביצוע ויש לחתור אליו בדחיפות.

נכון, אי אפשר לבטל את המצאת הנשק הגרעיני, אבל זה לא אומר כי פירוק נשק גרעיני הוא חלום בלתי אפשרי. המדינה שלי, דרום אפריקה, ויתרה על הארסנל הגרעיני שלה ב -1990, בהבינה שיותר טוב בלי נשק זה. בערך באותו הזמן, המדינות העצמאיות החדשות של בלארוס, קזחסטן ואוקראינה ויתרו מרצון על הנשק הגרעיני שלהם, ולאחר מכן הצטרפו ל NPT. מדינות אחרות נטשו תוכניות גרעיניות בהכרה כי שום דבר טוב לא יכול לבוא מהן. המצבורים הגלובליים ירדו מ – 68,000 ראשי נפץ בשיאה של המלחמה הקרה ל -20,000 היום.

עם הזמן, כל ממשלה תקבל את חוסר האנושיות הבסיסית של המאיים להשמיד ערים שלמות עם נשק גרעיני. הם יעבדו כדי להשיג עולם שבו נשק כזה לא יורשה – היכן ששלטון החוק, ולא שלטון הכוח, שולט בכיפה, ושיתוף פעולה נתפס כערבות הטובה ביותר לשלום בינלאומי. אבל עולם כזה יהיה אפשרי רק אם אנשים בכל מקום יקומו ויאתגרו את הטירוף הגרעיני.

דזמונד טוטו הוא חתן פרס נובל לשלום ותומך באמנה הבינלאומית לביטול נשק גרעיני.

1. https://www.project-syndicate.org/commentary/ending-nuclear-evil