מאת” ד”ר רבקה ג’ונסון (מקור)

המטרה של אזור נקי מנשק להשמדה המונית במזרח התיכון קודמה על-ידי מצרים בשנת 1990. ההצעה נשענת על החלטת האספה הכללית של האו”ם משנת 1974 שהוצעה על-ידי מצרים ואיראן אשר קוראת לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני ומשקפת גם את הזוועות של השימוש בנשק כימי על-ידי סאדם חוסיין כתוצאה מדאגה גוברת מתוכניות הנשק הביולוגי והכימי באזור.

ב-1995התקבלה ההחלטה לפעול למען פירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית על-ידי המדינות החתומות על האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT), כמו כן הוסכם להאריך את תוקף האמנה לצמיתות. מצרים, מתוסכלת עקב חוסר ההתקדמות ביישום ההחלטה לכינון מזרח תיכון נקי מנשק להשמדה המונית החלה לעבוד ביחד עם הליגה הערבית על הצעת תוכנית פעולה ובשנת 2010 נערך משא ומתן על ההצעה במסגרת דיוני האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני. לאחר משא ומתן מפרך הוחלט כי תיערך וועידה בסוף 2012 תחת חסותם של מזכ”ל האו”ם ושלוש המדינות שבידיהן מופקדות החתימות על האמנה (רוסיה, ארה”ב ובריטניה). מטרת ועידת 2012 היא לכנס את מדינות המזרח התיכון בכדי לדון בהקמת מזרח תיכון נקי מנשק להשמדה המונית. באוקטובר 2011 סגן שר החוץ הפיני – השגריר ג’אקו לאיובה (Jaako Laajava) מונה למתווך השיחות עבור הוועידה שתתארח בארצו (פינלנד).

כשישראל מסרבת להצטרף לוועידה ואיראן מתנדנדת (כל אחת מסיבות שונות), האתגר הראשון של וועידת 2012 הוא לוודא את השתתפות כל המדינות הרלוונטיות. המדינות הערביות רוצות שוועידת 2012 תהיה התחלתו של תהליך נחוש לקראת ניקוי האזור מנשק להשמדה המונית, אך אחרים מקווים לאירוע חד פעמי ולהצהרה. על המתווך, השגריר לאיובה, הוטלה המשימה ללוות את ההכנות לקראת וועידת 2012 ולדווח ל NPT. שאלות המפתח שצריכות להיענות כוללות: אילו מדינות יכללו באזור הנקי מנשק להשמדה המונית במזרח התיכון, תוצאות ומעקב כגון הצהרה, תוכנית פעולה, אחריות ודיווח.

אם יתקבלו התחייבויות, אזי סלילת הדרך למזרח תיכון נקי מנשק להשמדה המונית תדרוש התייחסות ל:

–          רוחב היריעה והגדרות: אילו נשקים ותוכניות יכללו, כיצד להתמודד עם יכולות וטכנולוגיות בעלות יכולת שימוש כפולה (אזרחית וצבאית)

–          וידוא, יישום והטמעה ארגונית: האם להסתמך על ארגונים בינלאומיים קיימים כגון הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA) והארגון לאיסור נשק כימי (OPCW) או להקים ארגון אזורי ליישום בעל סמכויות חקירה ווידוא עצמאיות.

–          לוח זמנים להצטרפויות לאמנות קיימות כגון אמנת הנשק הכימי (CWC), האמנה לאיסור ניסויים גרעיניים (CTBT) והסכמים רלוונטיים נוספים בנושאים כגון אבטחה של חומרים גרעיניים, טרור וכו’.

–          צעדים זמניים, צעדים בוני אמון ולוח זמנים מוסכם לחיסול המצבורים הקיימים של נשק כימי, גרעיני וביולוגי.

–          ערבויות ביטחוניות – ערבויות כנגד איום מצד מדינות גרעיניות או ערבויות רחבות יותר כנגד איום בשימוש בנשק להשמדה המונית באזור.

לאור ההיסטוריה וההקשרים שהופכים את מאמצי הביטחון והפירוז לכה סבוכים במזרח התיכון, התקדמות באזור תדרוש דה-לגיטימציה והתקדמות במאמצים לפירוק מצבורי הנשק הגרעיני בעולם כולו, כמו גם  טיפול במכלול נושאים רחב יותר כגון: זכויות אדם, שלום, טרור, כיבוש צבאי, אופי המשטרים ופיתרון הוגן ויציב לסכסוך הישראלי פלסטינאי.