מטרות התנועה הישראלית נגד גרעין

המטרה העיקרית של התנועה הישראלית לפירוק מנשק להשמדה המונית, היא כמובן עולם חופשי מנשק להשמדה המונית.

אבל בדרך, בגלל המצב המיוחד בישראל ובמזרח התיכון, הצבנו לנו כמה מטרות ביניים:

  • עידוד השיח הישראלי בנושא הגרעין ושבירת הטאבו. גם אם תישאר העמימות, שקיימת רק בישראל (בשאר העולם מתייחסים אלינו כאל מדינה גרעינית), עדיין יש מקום לשיח על הצורך בנשק גרעיני, הסכנות שלו, קרינה, הטמנת חומרים רדיו-אקטיביים וכמובן מקומה של ישראל בשיח הבינלאומי והאזורי.
  • חינוך והפצת מידע.
  • חשיפת הקמפיין הבינלאומי, גם בארץ.
  • השתתפות ישראל הרשמית בשיחות לקראת ולמען מזרח תיכון חופשי מנשק להשמדה המונית.
  • חתימה ואשרור של ישראל על האמנות השונות: האמנה נגד נשק כימי, האמנה נגד נשק ביולוגי, האמנה נגד ייצור חומר בקיע והאמנה נגד ניסויים גרעיניים, כשלבים ראשונים.

איך אנחנו עושים את זה?

עידוד השיח הישראלי, חינוך והפצת מידע.

חוסר מידע הוא אבן הנגף הראשונה. מידע בעברית כמעט ולא קיים ומידע באנגלית יש יותר מדי וקשה למצוא את החומר החשוב והמעניין.

לכן, אחת המשימות שלנו, היא תרגום חומרים לעברית, כדי ליצור אתר מידע עם חומר לימודי לצד חדשות מעולם הגרעין ובעיקר מעולם פירוק הנשק.

דרך נוספת להעברת מידע, היא תכנית רדיו שבועית, ברדיו כל השלום, שנקראת  – על-פי מקורות זרים.

הרצאות ומפגשים, הם דרך מצוינת להעברת מידע, כמו גם יצירת שיתופי פעולה עם ארגונים שונים להם אנחנו מעבירים סדנאות וגיוס של חברים חדשים לתנועה.

עמוד פייסבוק וחשבון טוויטר פותחים מקום נוסף של שיח, עם כתבות מהעולם ודיונים.

מפגשים חשובים נוספים, הם עם עיתונאים, חברי כנסת ואנשי ציבור אחרים

הורידו את ה PRESS KIT שלנו

הצוות

שרון דולב – מנכ”ל ומקימת התנועה

שרון דולב היא המקימה והמנהלת של התנועה הישראלית לפירוק מנשק להשמדה המונית. שרון היא פעילה חברתית ופוליטת וותיקה. שרון הייתה פעילה ב”נשים בשחור” ו”קבוצת עזה” אשר פנו לרשויות הישראליות בנושאים של הפרת זכויות אדם ברצועת עזה. שרון הייתה מתאמת קבוצת זכויות אדם וזכויות אזרחיות של תנועת מרצ. שרון הוציאה לאור את “כלבי שמירה”, מגזין שלום בעברית וערבית. בשנים האחרונות שרון עבדה כקמפיינרית ומנהלת בגריינפיס ישראל.

נדב שאלתיאל – סמנכ”ל ומנהל תכניות חינוך

נדב שאלתיאל הוא חוקר בנושאי ביטחון בינלאומי, תפוצה גרעינית ויחסי חברה-צבא. בעל תואר שני במדע המדינה, עוסק בשנים האחרונות בניהול מחקרים עבור גופים ממשלתיים ואירגוני מגזר שלישי. בעל ניסיון בהקמה והובלה של אירגוני מגזר שלישי וניהול במגזר הפרטי.

וועד מנהל

מוסי רז – יו”ר

מוסי רז ח”כ לשעבר מטעם מפלגת מרצ, כיהן בין השאר כמזכיר סיעת מרצ בכנסת (1992 – 1994), מזכ”ל תנועת שלום עכשיו (1994 – 2000) ומנהל עמותת עיר שלם. מוסי כיהן כסמנכ”ל סמינריון גבעת חביבה ומנהל קואליציית השלום. מאוחר יותר נמנה עם מייסדי רדיו כל השלום – תחנת רדיו ישראלית-פלסטינית המשדרת תוכניות מלל ומוזיקה בעברית ובערבית, והוא משמש כמנהל העסקי של התחנה. בשנים 2007 – 2011 כיהן כיו”ר הנהלת מרצ. כיום מוסי מכהן כיושב ראש פורם אירגוני השלום.

רלוקה גנאה

רלוקה גנאה היא הפעילה המרכזית של ארגון אוואז בישראל. היא פעילה בארגון “שותפות-שאראקה”, “פורום של ארגוני חברה אזרחית המחויבים לקידום ערכים דמוקרטיים, שוויון וחברה משותפת לכל אזרחי ישראל, יהודים וערבים-פלסטינים”.

עקיבא אלדר

עקיבא אלדר (נולד ב-27 בנובמבר 1945) הוא עיתונאי ופובליציסט ישראלי לשעבר בעיתון הארץ וחבר עבר בהנהלת מערכת העיתון. כיום הוא בעל טור באתר AL-MONITOR.COM

ארז קריספין

ארז קריספין הוא פעיל שלום וזכויות אדם ישראלי. הוא חבר בהנהלת לוחמים לשלום ובצוות ההיגוי של התנועה ואחראי על קשרי החוץ. ארז היה בין מיסדי פורום מרצ למאבק בכיבוש ומשמש כיו”ר משותף של הפורום.

עו”ד יפעת סולל

יפעת סולל עורכת דין, פעילה חברתית ופוליטית ישראלית. שימשה כחברת הוועד המנהל של האוניברסיטה העממית של עיריית תל אביב וכחברת ועדת הביקורת של מועצת הלהט”ב, לזכויות קהילת הלהט”ב בישראל. מכהנת כחברת הנהלת מרצ ושימשה מטעמה כחברת הנהגת הסתדרות העובדים הכללית החדשה וכחברת מועצת המוסד לביטוח לאומי, כמו כן חברה בוועדת הביקורת של פורום החוסכים לפנסיה בישראל. יפעת פרסמה עשרות מאמרים בכתבי עת ובעיתונות היומית ושימשה כמרצה במכללה האקדמית למשפטים ברמת גן ובמכללה החברתית כלכלית. סולל משמשת נציגת פורום הארגונים לביטול חוק ההסדרים. בשנים האחרונות עוסקת סולל רבות בתחום הקואופרטיבים, הן מהיבט של מחקר ולימוד, והן בפעילות למען הקמת וקידום קואופרטיבים בישראל, מתוכם קואופרטיבים שקמו בעקבות המחאה החברתית.

וועד בינלאומי

Dr. Paul F.Walker

פול הוא מנהל התוכנית לביטחון סביבתי וקיימות ב- Green cross international. פול שימש בעבר כחבר צוות מומחה בוועדת הכוחות המזוינים של בית הנבחרים האמריקאי וכיועץ בכיר ליושב ראש הוועדה. פול מחזיק בדוקטורט בלימודי ביטחון מאוניברסיטת MIT. פול עבד, דיבר, ופרסם נרחבות בנושאי ביטחון בינלאומי, הפחתת איומים, אי-הפצה. פול היה חלק מצוות הפקחים הראשון הרשמי של ארצות הברית שבדק את המתקנים הרוסים ב קורגאן (Kurgan) בשנת 1994. מאז פול עובד באופן צמוד עם ארגון ה- OPCW, עם גורמים בממשל האמריקאי הרוסי, התוכנית להפחתת האיומים (CTR) וה G-8.

Dr. Rebecca Johnson

ד”ר רבקה ג’ונסון היא מומחית בינלאומית לפירוק מנשק גרעיני ומשטרי אי הפצה, עם יותר מ-30 שנות ניסיון בתחום. רבקה מנהלת את מכון Acronym והיא חולקת את תפקיד יושבת הראש של הקמפיין הבינלאומי לפירוק מנשק גרעיני (ICAN). רבקה חברה בפאנל הבינלאומי לחומרים בקיעים (IPMF) וחברה בוועד המייעץ של רשת הפעולה הבינלאומית על כלי נשק אישיים (IANSA). רבקה פרסמה ספרים ומאמרים רבים על משטרי אי-הפצה ופירוק מנשק גרעיני. היא אורחת ומתראיינת תכופות ב-CNN וב BBC.

Gideon Spiro

גדעון ספירו הוא עיתונאי ואיש שמאל ישראלי הבולט במאבקי זכויות האדם והתנגדות אקטיבית לנשק להשמדה המונית.

Jody Williams

ג’ודי ויליאמס היא מורה אמריקאית ופעילה בארגוני סיוע הומניטריים, זוכת פרס נובל לשלום לשנת 1997 על מאמציה לאסור שימוש במוקשים נגד אדם, ולסייע בניקוי שטחים ממוקשים.